Złotnictwo

Kontakt e- mail 

tadeusz943@o2.pl

Na tej stronie znajdą się  informacje dotyczące złotnictwa. Podstawą opracowania strony jest moja książka ,,Złotnik, zawód jakich mało” wydana w 2001 roku, w znaczący sposób poszerzona o informacje zaczerpnięte z innych dostępnych publikacji na temat złotnictwa i jubilerstwa w języku polskim i angielskim.

Książka ,,Złotnik, zawód jakich mało”,to książka dla złotników, jubilerów, srebrników, grawerów, metaloplastyków, hobbystów, poszukiwaczy nowych zawodów i wszelkiej wiedzy.

Zawiera 241 fotografii i rysunków.

Tabele i wzory do obliczeń prób złota i srebra.

Tabele sporządzania lutów do złota i srebra.

Tajniki przetwarzania złota i srebra. Wyrób i naprawę biżuterii.

Grawerowanie.

Klasyfikacje i ceny diamentów.

Sposób oprawiania kamieni szlachetnych.

Wykaz złotych i srebrnych monet na świecie.

Spis treści zawierał

Wstęp str. 3 Narzędzia str. 4 Praca przy stole str.85 Lutowanie str. 111 Akcesoria str. 133 Odlewnictwo str. 136 Oprawa Kamieni jubilerskich str. 151 Naprawa biżuterii str. 172 Platyna str. 179 Emalia i nello str. 183 Obliczanie prób złota i srebra str. 185 Grawerowanie str. 189 Kamienie jubilerskie str. 204 Klasyfikacja diamentów str. 210 Ceny diamentów str. 15 Szybka oprawa kamieni str. 222 Prawo probiercze str.224 Polskie cechy probiercze str. 242 Tabela monet złotych i srebrnych str. 246

Książka miała miękką oprawę i ilustracje czarno białe.

Złotnik podręcznik

Dzięki Internetowi i możliwościom tworzenia własnych stron, będę w stanie zgromadzić i zaprezentować znacznie więcej materiału niż to mogłem zrobić mając do dyspozycji druk papierowy.

Znajdzie się, zatem więcej fotograf i rysunków, dodana zostanie możliwość oglądnięcia kamieni szlachetnych w ich w miarę zbliżonych barwach, a także będę mógł pokazać więcej ważnych szczegółów, jeśli chodzi o narzędzia i urządzenia złotnicze.

Zacznijmy zatem od narzędzi jakim posługują się złotnicy.

Narzędzia.  Część I

W części tej zostanie omówione, jakie narzędzia są używane w warsztacie złotniczym. Które z nich są niezbędne, a bez których w ostateczności można się obyć.

Praca złotnika w większości wykonywana jest w pozycji siedzącej przy stole. Tradycyjnie złotnik wykonywał większość swej pracy na tak zwanym kołku. Kołek mocowany  bywa do stołu złotniczego na wiele różnych sposobów. Jeśli mamy przy nim pracować przez wiele godzin dziennie, to niezwykle ważnym okaże się, aby kołek ten był zamocowany na właściwej dla nas wysokości. Zatem i stół musi mieć odpowiednią wysokość. Stół zbyt niski, powodować będzie że pracować będziemy w pozycji nadmiernie zgarbionej. Zbyt wysoki, że odczuwać zaczniemy niewygodę i zmęczenie podczas lutowania przedmiotów. Unosić będziemy palnik wyżej niż to miałoby miejsce, gdyby stół miał dogodną dla nas wysokość. To samo dotyczy krzesła lub taboretu, na którym będziemy siedzieli. W tradycyjnym warsztacie złotniczym stół wykonany z drewna liściastego o solidnym, grubym na kilka palców blacie, przeznaczony był dla kilku pracowników. Mistrz miał przed sobą wszystkich swoich uczniów i pracowników i na bieżąco mógł obserwować ich pracę i jej efekty. W takim zespole narzędzia mogły przechodzić z rąk do rąk, bez wstawania od stołu i przerywania pracy. Dziś, szczególnie w większych wytwórniach nie używa się takich stołów. Przyjęto zasadę, że każdy pracownik ma swoje własne stanowisko a jedynie tam gdzie wytwarza się biżuterię na skalę produkcyjną stosuje się stanowiska pracy wieloosobowe dla pracowników wykonujących tą samą czynność. Na przykład, stanowiska dla woskarek ( wykonujących odlewy woskowe produkowanych modeli) czy pracowników sortujących gotowy produkt. Ten, kto ma trochę własnych pomysłów i chęci ku temu, może wykonać swój pierwszy stół sam, z kilku laminowanych płyt, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na podstawowe narzędzia, bez których nie można się obyć.

A oto przykład jak może wyglądać stół złotniczy na jedną osobę.

Stoły dla złotników

Fot.1. Stoły złotnicze

Ten pierwszy na metalowych nogach o ubogim wyposażeniu z prostym blatem bez wycięcia i dwoma szufladami mógł służyć dla wielu rzemieślników. Jest to stół starego typu. Drugi o standardowej konstrukcji, zaprojektowany specjalnie dla złotników, posiada blat z płyty paździerzowej i jedną dużą szufladę nad kolanami. Wysuwane jedną, lub dwie półki, ponad szufladą i trzy boczne szuflady na narzędzia. Blat posiada wycięcie i zamocowany kołek. Wadą tego stołu jest jego zbyt duża wysokość. Przycięcie mu nóg nie wchodzi tu w grę, gdyż szuflada nad kolanami będzie zbyt nisko. W Polsce pod blatem stołu mocowano fartuch skórzany, do którego opadały opiłki z obrabianego przedmiotu. Jeśli z braku dobrej skóry podwieszano dermę, to często zdarzało się, że derma ta ulegała uszkodzeniu. Na przykład, kiedy mocno podgrzany przedmiot wpadał do fartucha i go przepalał. Szuflada zamiast fartucha nie ulega takiemu uszkodzeniu, szczególnie, jeśli jej dno wykonane będzie z blachy aluminiowej. Jednakże szuflada nie może znajdować się zbyt nisko, gdyż nie wsuniemy pod nią kolan, ani zbyt wysoko gdyż będziemy trącać o nią łokciami podczas pracy pilnikiem.

Kołek do stołu

Inny rodzaj kołka do stołu

Ten pierwszu, mocowany w metalowej oprawie jest bardziej stabilny. Taki właśnie polecam dla dobrych zakładów i złotników poważnie traktujących swoją pracę. Może być z trójkątnym wycięciem, lub bez wycięcia.

Kołek poniżej pierwszego, to kawałek deseczki z okrągłym wycięciem ułatwiającym mocowanie go do stołu za pomocą imadełka prętowego. Posiada wycięcie, które ułatwia pracę z piłką. Może być mocowany w dowolnym miejscu na stole. Jest tańszy i prostszy. Takie kołeczki przeważnie robimy sami według własnych upodobań i pomysłów

Ważną sprawą w warsztacie złotniczym jest oświetlenie podczas pracy. Oprócz dobrego oświetlenia sufitowego powinniśmy posiadać dodatkowe oświetlenie na stole. Lampa powinna być tak zamocowana do stołu, aby nie zajmowała miejsca na jego blacie. Zbyt intensywne światło może utrudniać pracę podczas lutowania przedmiotów, gdyż w takim świetle tracimy widoczność, co dzieje się w ogniu palnika. Brak kontroli tego, co się dzieje pod palnikiem prowadzi najczęściej do nadtopienia elementów, które miały być zlutowane. Dobre oświetlenie potrzebne jest zwłaszcza podczas osadzania małych kamieni. Małych, to znaczy o średnicy jeden, do półtora milimetra. Pożądane jest światło matowe rozproszone. Zamieszczone poniżej, zdjęcie pokazuje typową, bardzo wygodną  lampę dla złotnika.

lampa jarzeniowa na stół

Fot. 3  Lampa z oprawą jarzeniową.

Tego typu lampy, mocowane są tak jak to pokazane jest na obrazku, jak i też na podstawie, którą można ustawiać w dowolnym miejscu. Lampy z podstawą /dość szeroką i stabolną/ zabierają na stole sporo miejsca.

Najbardziej podstawowymi i powszechnie używanymi narzędziami, bez których nie można się obyć są młotki, szczypce, pilniki, pincety, rylce grawerskie i ramka do piłek. Narzędzia te nieco różnią się od używanych przez innych rzemieślników kształtem i wielkością. A oto one.

młotek zegarmistrzowski

Fot. 4. Młotki. Począwszy od góry, młotek cyzelerski, młotek zegarmistrzowsko jubilerski i młotek ebonitowy.

szczypce - obcążki

szczypce

Fot.5. Szczypce.

Najpotrzebniejsze szc-zypce / obcążki / to te, które posiadają noski płaskie zwężające się, noski o wewnętrznej płaszczyźnie, jeden płaski drugi półokrągły, szczypce o noskach okrągłych i szczypce o noskach tnących. Szczypce mogą mieć także różną wielkość. Wielkość tych narzędzi, w miarę możliwości należy dobierać do indywidualnego upodobania, jednakże wybór zbyt małych szczypcy nie jest dobrym wyborem. Z doświadczenia wiem, że trafiały mi się szczypce wykonane ze zbyt miękkiego materiału, lub takie, które pękały przy silniejszym ściśnięciu.

Pilniki duże

Fot.6. Pilniki.

Pilniki. Jest ich duży wybór. Oszczędnie wydajmy swoje pieniądze i kupmy tylko najpotrzebniejsze. Są to, pilnik płaski i pilnik o przekroju półsoczewkowym, jak na zamieszczonym zięciu. Możemy ograniczyć się tylko do pilnika o przekroju półsoczewkowym i będziemy mieli w nim powierzchnie płaską i półokrągłą. To, co najbardziej potrzebujemy w pracy z pilnikiem. Innym dobrym zakupem będzie zestaw, pilnik płaski i pilnik soczewkowy. Dwa pilniki, cztery płaszczyzny tnące wystarczą nam na wiele lat pracy. Przy zakupie pilników musimy pamiętać, że do obrabiania złota potrzebujemy pilników o numerze 4. Najlepsze są pilniki szwajcarskie Grobet. Pilniki mają oznaczenie od 0 do 8. Zdzieraki posiadają numerację 0 do 2. Średnie, numerację wyższą, a gładziki numerację od 6 do 8. Do opiłowywania srebra możemy używać numer nie wyższy jak 3. Użycie pilnika nr. 4 spowoduje jego szybkie ,,zabrudzenie’’. Srebro, jako materiał dość miękki zbierać się będzie pomiędzy zębami pilnika uniemożliwiając dalsze jego wykorzystanie. Jeśli potrzebujemy wygładzić powierzchnię srebra po jego obróbce grubym pilnikiem, to użyjmy do tego papieru ściernego o średnim, lub drobnym uziarnieniu.

pilniki iglaki

Fot.7. Pilniki iglaki.

Pilniki iglaki, sprzedawane są często w zestawach. Jeśli mamy możność zakupu pojedynczych sztuk, to wybierzmy z nich jedynie najpotrzebniejsze. Będą to. Pilnik trójkątny, okrągły i płaski. Najczęściej używamy pilnika trójkątnego. Jeśli w przyszłości będziemy oprawiać diamenty, to do złota używajmy innego pilnika, a do opiłowywania łapek na diamentach, innego. Bardzo szybko spostrzeżemy ze krawędź tego drugiego wkrótce będzie gładka jak polerowana stal. Numerację również dobieramy tak jak poprzednio, gładszy nr.4 do złota i nr. 3 do srebra. Pincety. Powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej. Jedna, do nakładania kawałków lutu, chociaż można go nakładać również przy pomocy małego pędzelka zamoczonego w roztworze boraksu. Dwie inne do trzymania przedmiotu w czasie operacji lutowania. Są one nieco większe od pierwszej pincety. Pinceta samo zaciskowa, pozwala nam na lutowanie pierścionka. lub innego przedmiotu, bez trzymania jej w ręku. Wszystkie trzy pokazane na zdjęciu pincety są przydatne w zakładzie.

Pencety peseta długa

pincety

pincety zaciskowe

Fot.7. Pincety.

Rylce grawerskie w zakładzie złotniczym są używane nie tyle do grawerowania, co do oprawy diamentów, ogólnie mówiąc wszystkich małych, okrągłych kamieni oprawianych w kulki, lub, jak kto, woli

w korny.

rylce rylce i ich profil

Fot. 8 Rylce; a -punktowy, b -kontowy, c – nożowy, d – płaski,

e –półokrągły.

Rylce do oprawy małych kamieni.

Rylce firmy Grobet lub Muller wykonane ze stali szybko tnącej są najbardziej rozpowszechnione. Najpotrzebniejsze są, rylec półokrągły nr. 52 i rylec płaski nr.40.Rylec półokrągły do formowania kulki, rylec płaski, do wycinania lustra przy oprawianych kamieniach

Rylce najlepiej tną, jeśli są ostrzone pod kątem 70º do 75º. Koniec nowego rylca tak ścinamy na szlifierce, aby jego wysokość pozwalała na jego szybkie podostrzenie kilkoma pociągnięciami po kamieniu.

główki do rylców

Fot. 9. Oprawki / główki / do rylców

Główki do oprawy rylców. Wykonane z twardego drzewa wzmocnione metalową opaską, która chroni je przed pękaniem podczas oprawiania

W główki okrągłe oprawiamy nowe rylce. Gdy rylec się zedrze na skutek ciągłego ostrzenia i stanie się krótki, wówczas, aby dalej z niego korzystać, możemy go oprawić w główki wydłużone. Rylce

w większości przypadków używamy do oprawiania małych kamieni. Możemy je także wykorzystywać do grawerowania, lub po małej przeróbce jako płaskich zakuwaczy w przypadku zakuwania kamieni

w oprawki. Ponieważ najczęściej używa się rylców płaskiego

i półokrągłego, powinniśmy kupić sobie pewien, niewielki ich zapas. Jeśli będziemy dużo zakuwać kamieni, to zużywać będą się one dość szybko od ciągłego ich ostrzenia.

ramka piłki

Fot. 10. Ramka i piłki jubilerskie.

Typowa metalowa ramka do piłek, przedstawiona jest na rysunku nr.10. Zawsze musi mieć regulowaną długość ramienia. Ich powszechną wadą jest zbyt wielka sztywność. Każdy praworęki powinien dobierać sobie ramkę z wkrętami mocującymi brzeszczot po lewej stronie,( gdy grzbiet ramki zwrócony jest ku górze a brzeszczot ku dołowi). W przeciwnym wypadku wkręty mocujące będą podczas piłowania trącać kołek, na którym opieramy piłowany materiał. Na zdjęciu pokazano dwa rodzaje brzeszczotów. Brzeszczot górny służy do piłowania wosku. Posiada on zęby rozmieszczone spiralnie. Dolny przeznaczony jest do piłowania metalu, złota, srebra, platyny. Grubość piłek określana jest numerami. Od nr.8/0 do nr.12. Poniżej podano w kolejności; nr. piłki, jej grubość, szerokość i ilość zębów na cm.

tabela brzeszczotów

Najbardziej popularne w Polsce piłki to antylopy firmy Grobet, inne szwajcarskie piłeczki to Prior, nieco gorsze Pike, oraz niemieckie Laser Blades i Laser Gold, odznaczające się dobrą giętkością. Piłki wiązane są po 12 szt., w opakowaniach po jeden gros, tj. 144 szt. w opakowaniu. Przy wyborze piłeczek nie należy przesadzać, dobór zbyt cienkich piłek utrudnia pracę. Czasem, pożądane jest, aby rozcięcie miało odpowiednią szerokość, ze względu na czytelność wykonywanego wzoru. Do zwykłych prac jak cięcie blachy, rozcinanie obrączki itp., dobrym wyborem jest brzeszczot nr. 3.

Przeciągadło do drutu rys 11.

Stalowa płytka z otworami o malejącej średnicy otworów. Dość powszechnie używana płytka posiada wymiary; długość 13,3cm, szerokość 3,3 cm, grubość 6mm. Otwór nr. 1 posiada największą średnicę. Strona wlotowa posiada średnicę większą od wylotowej. Jej przekrój podobny jest do przekroju lejka. Dzięki temu drut wywalcowany na walcarce po zaostrzeniu pilnikiem, możemy włożyć do odpowiedniego otworu i po przeciągnięciu otrzymamy drut o mniejszej średnicy. Ponawiając tą czynność, otrzymamy tak cienki drut, jaki jest nam potrzebny do dalszej pracy. Przeciągała mają różną wielkość, różną ilość otworów o różnej ich średnicy i kształcie. Otwory mogą być okrągłe, kwadratowe, półkoliste, owalne. Podstawową jest przeciągarka z otworami okrągłymi.

przeciągarka do drutu przeciągarka do drutu z wkładkami

szczypce do przeciągania szare

Fot.11. Przeciągarki do drutu i cęgi jubilerskie.

Cęgi do przeciągania drutu bywają często zastępowane zwykłymi szczypcami zwanymi popularnie kombinerkami. Na pokazanych przeciągadłach możemy otrzymać drut grubości rzędu dziesiątych części milimetra. Drut w trakcie przeciągania utwardza się, wiec musi być rozhartowywany przy pomocy płomienia palnika.

Aby przeciąganie było łatwiejsze drut smarujemy miękkim woskiem. Robimy to, co dwa trzy przeciągnięcia przez płytkę i zawsze po odpaleniu.

forma do złota na blachę i drut forma płaska

Fot.12. Formy odlewnicze

Metalowa forma do odlewania metali szlachetnych. Rys. 12. Jest ona tak pomyślana, że można w niej odlewać metal zarówno na blachę jak i na pręty. Złożona jest z podstawy i przymocowanej do niej na stałe jednej ścianki. Druga ścianka może być do niej dostawiana z jednej lub drugiej strony i zamocowana imadełkiem jak na fotografii. Każda ze stron ścianek, ma inne wyprofilowanie. W takim połączeniu płaszczyzn ścianek jak na obrazku, / u góry fot. /. możemy odlać metal na blachę Szerokość otworu możemy zmniejszyć przesuwając ścianki względem, siebie nim dokręcimy je imadełkiem. Aby odlewać metal na drut i obrączki ścianki wlewaka odwracamy do siebie plecami. Płaszczyznami o podłużnym półokrągłym wyżłobieniu. Zestawienie ścianek musi być dobrze spasowane. Powinniśmy na to zwrócić uwagę już podczas kupowania formy. Przed wlewaniem roztopionego metalu do formy, powinna być ona rozgrzana, okopcona świeczką lub nasmarowana olejem maszynowym. Dobrze jest formę lekko pochylić do odlewu i nie zakręcać imadła zbyt silnie. Naoliwiona i silnie skręcona forma może wystrzelić, jeśli wlejemy szybko metal a powietrze nie będzie miało ujścia szczelinami formy. Zdarzyło mi się pracować ze złotnikiem, który poprosił mnie abym odlał mu złoto na drut. Kiedy zapytałem czemu sam nie odleje, powiedział mi, że jemu złoto zbyt często strzela. Miał wszystko przygotowane do odlewu, ale uwierzywszy w to, co mówi sprawdziłem formę. Była tak mocno skręcona, że ledwie zdołałem poluzować imadełko, a w środku aż kapało od oleju. Prawdopodobnie ciśnienie gorącej pary oleju i powietrza było przyczyną tego strzelania złotymi nabojami. Pary te nie mogły wydostać się szczelinami zbyt mocno skręconej formy i dlatego wyrzucały odlany metal w górę. Formy tylko na blachę, są mniej pożądane.

Roztopione na węglu drzewnym złoto wlewa się do lekko pochylonej formy tak, aby spływało z ,,górki ‘’ wypełniając cały rowek. Odlew służył następnie do walcowania na szyny, drut, lub oprawki. Złoto topione bezpośrednio na płytce azbestowej w momencie osiągnięcia całkowitej płynności, przyciśnięte od góry tą płytką, służyło do walcowania na blachę.

Kształtownice. Rys14. Popularnie zwane ankami. Służą do nadawania przedmiotom kształt wypukły, lub półkolisty. Jeśli mamy zrobić

kolczyki w kształcie bombki to robimy to z dwóch krążków blachy o tej samej średnicy. Krążki wypukujemy w kolejnych, coraz to mniejszych wgłębieniach, aż osiągną taki kształt, który po złożeniu

i zlutowaniu, dadzą nam kulistą bombkę.

anka blok kombinacje anka drewniana anka płaska 2anka płaska zestawankla kostkowa metal zestawkostka anki

Fot. 14. Kształtownice, kostkowa, płytkowa i puncyny.

Fot. 15. Kształtownice blokowe, rowkowe.

Kształtownice rowkowe o przekroju wgłębień półokrągłych lub trójkątnych pozwalają formować szyny do pierścionków, obrączki, bizy, rurki, itp.

Wprawdzie warto mieć więcej niż jedną kształtownice, ale wydaje się, że najczęściej używane są te pokazane na fot. 14

wicinarka kołowa wycinarka kołowa ostrza

Fot.16. Wycinarka do wycinania z blachy kół. Narzędzie przydatne do szybkiego wycinania kół o żądanej wielkości. Jeśli mamy wykonać 10 par kolczyków- kulek to zaczynamy właśnie od wycięcia z wcześniej zwalcowanej blachy, okrągłych krążków

forming owalu oprawki forming oprawek kwadrat

Fot. 17. Bloki do formowania oprawek okrągłych i kwadratowych.

formowanie oprawki okrągłej

Fot. 18. Obok.

Obrazuje, w jaki sposób formowana jest w bloku oprawka do kamienia z kawałka cienkiego płaskownika zwiniętego w koło i zlutowanego końcami. Po wypukaniu przybiera ona kształt wycinka stożka. Jeśli jest dopasowana rozmiarem do kamienia, to kamień wchodzi w nią od góry i zatrzymuje się na zwężających się ściankach. Jeśli oprawka jest zbyt duża można ją wbić do mniejszego otworu tak jak to robimy podczas zmniejszania obrączki.

wycinarka boczków 1 wycinarka boczków 2

Fot. 19. Matryca do wycinania boczków.

Złożona, gotowa do cięcia. Obok, rozłożona. Z paska blachy wkładanego w wąską szczelinę wycina element zbliżony kształtem do spadającej kropli wody. Matryce mogą być różne, do wycinania kwiatków listków półksiężyców i innych drobnych elementów, mogących służyć za ozdoby do pierścionków.

Kowadełko i imadełko. Rys. 20. wybierając kowadełko warto zwrócić uwagę na to, aby jego wielkość była odpowiednia do pracy jaką na nim chcemy wykonywać, dobre kowadełko to takie, którego ciężar waha się w granicach pół kilograma. Powierzchnia, gładka a wszystkie krawędzie równo zeszlifowane.

kowadełko małe imadło niskie stołowe imadło kulkowe 2 Imadło warsztatowe

imadło na kuli

20 – Kowadełko i imadło stołowe

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w stalową płytkę o wymiarach np. 10 na 15 cm. i grubości około1 do 1,5 cm. Do klepania, prostowania itp.. Imadełko stołowe, również nie powinno być zbyt małe. Szerokość szczęk zaciskowych powinna mieć, co najmniej 5 cm.. Imadełko stołowe używamy między innymi do mocowania w nim płytki przeciągadła do drutu. Jak każde imadło służy także do wielu innych prac w warsztacie, takich jak prostowanie, gięcie, zwijanie, klepanie  itp.

foredom wiert

22 -. Wiertarka z giętkim wężem.

Wiertarka, jaką używają złotnicy, to wiertarka z giętkim wężem  i przełącznikiem pedałowym firmy Foredom. Jest narzędziem bardzo potrzebnym. Jej wady, głośna praca, ponadto wąż ulega łatwo uszkodzeniu, szczególnie, jeśli używamy go w pozycji zbliżonej jak na obrazku. Wyłącznik pedałowy pozwala regulować prędkość obrotów, jednakże bardzo szybko staję się zwykłym wyłącznikiem Powoduje to, że wiertarka w momencie włączania szarpie stojakiem, na którym ją wieszamy. Istnieje możliwość dokupienia pedału z elektroniczną regulacją obrotów. Urządzenie to, pokazane po prawej stronie fotografii, jest droższe od samej wiertarki, ale pracuje niezawodnie. Dwa przełączniki i regulacja prędkości obrotów pozwalają sterować wiertarką przy pomocy pedału lub ręcznie Wiertarki Foredom produkowane są w kilku modelach. Trzeba o tym pamiętać, jeśli będziemy chcieli dokupić wąż giętki lub rączkę./ Popularnie zwany rękawem i oprawkę do wiertarki/.

foredom duża rączka foredom młotel

Rączki do wiertarek. Rys. 23. Jest kilkanaście różnych typów rączek / uchwytów./ Różnią się ceną, ale także i konstrukcja. Część z nich posiada szczęki mocujące frezy, czy wiertła o stałej średnicy uchwytu, np.3/32 cala lub 1/8 cala. Inne mają szczęki zaciskowe tak jak  w zwykłych ręcznych wiertarkach z kluczem.

foredom rączka szybkoobrotowa foredom końcówki tnące

Fot. 23. Rączki do wiertarki

Do wiertarek Foredom są także rączki, działające tak jak młot udarowy. Ich kształt i wielkość jest taka sama jak rączki pokazanej na rys.23

/ pierwsza od góry/, oraz rączki zwiększające dwukrotnie prędkość obrotów. Ma ona zastosowanie przy użyciu freza z osadzonym na końcu diamentem tnącym. Rączka z młotkiem udarowym ma zastosowanie przy osadzaniu kamieni w oprawkach, podbieraniu materiału, grawerowaniu itp..

Czynności te można jednak znakomicie wykonywać zwykłym rylcem lub prostym zakuwaczem ręcznym. Wystarczy nieco wprawy

i doświadczenia. Faktem jest, że bez młoteczka udarowego możemy się obyć, bez rylca i zwykłego młotka, nie.

foredom kontroler szybkosci obrotów sprężyna foredom wałek foredom stojak dla foredom wiertarka foredom i dodatki wiertarki foredom rączka foredom lekka

Innymi ważnymi narzędziami są przyrządy pomiarowe.

Przyrządy pomiarowe w warsztacie złotniczym są niezbędne., Zawsze chcemy wiedzieć jak gruba jest blacha, drut, lub, jaką średnicę ma kamień, do którego mamy wykonać oprawę.

suwmiarka elektro suwmiarka z zegarem pomiarowym sufmiarka mosiężna do kamieni

miarka palcowa stożek miarki palcowe komp miarki palcowe szerokie miarki palcowe wąskie

25 -. Stożek miarowy i miarki palcowe.

Stożek miarowy służy do określania rozmiaru obrączki lub pierścionka. Miarka palcowa służy do zdejmowania miary palca, na który ma być zrobiony pierścionek lub obrączka. Stożek miarowy posiada podziałkę od numeru 2 do numeru 33. Z numerami tymi korespondują numery 41 do 73. Obrączka o numerze 41 po rozcięciu i rozwinięciu w linii prostej będzie miała długość 41 mm., obrączka o nr. 73, długość 73 mm., Ale pamiętajmy dodać 2, lub 3 mm. Jeśli będziemy przycinali materiał na obrączkę, musimy uwzględnić grubość materiału, w przeciwnym razie rozmiar, jaki otrzymamy, będzie rozmiarem płaszczyzny zewnętrznej,

a nie wewnętrznej obrączki.

Miarki palcowe mogą mieć różną szerokość obrączek. Używając na przykład tylko miarek z szerokimi obrączkami wtedy, gdy chcemy zrobić klientce wąską obrączkę możemy popełnić błąd. Szersze miarki gorzej wchodzą na palec i dla tego klientka może wybrać rozmiar większy niż naprawdę potrzebuje. Odwrotnie, jeśli mamy wąskie miarki a zdejmujemy miarę na szeroki sygnet to prawidłowy rozmiar

z pewnością będzie większy od zmierzonego.

powiększarka pionowa do obrączek

Fot. 26 .Powiększarka do obrączek.

Przedstawiony typ powiększarki, o układzie pionowym jest najlepszym ze wszystkich dotychczas skonstruowanych.

Cześć stożkowa, górna, służy do powiększania obrączek, część dolna

o kształcie obrotowego talerza z małą owalną praską, do zmniejszania obrączek,. Poziom wysokości praski reguluje się wkręcając ją lub wykręcając w dół. Płaski talerz posiada otwory stożkowe o różnej średnicy, dzięki czemu korzystając z coraz to mniejszych otworów, możemy bardzo znacznie pomniejszyć obrączkę. Talerz pracuje na dwie strony, aby go przełożyć musimy wpierw kilkakrotnie obrócić praskę w prawo

/ wkręcić/, tak, aby talerz można było unieść w górę.

Oczywiście to nie koniec.

Dalsze materiały z rozdziału ,,Narzędzia” umieszczać będę w miarę wolnego czasu.

Narzędzia cz. 2

Oczywiście dojdziemy także do bardziej skomplikowanych maszyn i urządzeń takich jak te poniżej

Pierwsza to odlewarka podciśnieniowa do metali szlachetnych, druga to spawarka laserowa

Narzędzia cz. 2

Reklamy
211 Responses “Złotnictwo” →

 1. Agnieszka

  13 Maj 2010

  Witam serdecznie, gdzie można kupić Pańską książkę? Przyznam się, że interesuje mnie złotnictwo na poziomie amatorskim, ale chciałabym wiedzieć na ten temat coś więcej, a język jakim pan pisze jest dla mnie laika tak zrozumiały i łatwy, że wszystko wydaje się być w zasięgu moich umiejętności. Chętnie zagłębiłabym się w lekturę :)
  Uprzejmie proszę o kontakt.
  Pozdrawiam Agnieszka.

  Odpowiedz
  • Pani Agnieszko.
   Odpowiedź przesłałem na Pani adres elektroniczny.

   Odpowiedz
   • Witam
    Ja także byłbym zainteresowany Pana książką – „Złotnik zawód jakich mało”. Proszę o kontakt na mój mail.

    Pozdrawiam
    TP

 2. Witam
  Jestem zainteresowana Pana książką, gdzie można ją kupić?
  Pozdrawiam Ela

  Odpowiedz
 3. Witam
  ZasadnicząSzkołęWielozawodową o kierunku złotnik ukończyłem w1984r.Mam wiedzę podstawową zawodu,lecz braki spowodowane długą przerwą kontynuacji zawodu uwsteczniły mnie co do obecnych procesów technologicznych.Jestem zainteresowany wszelką wiedzą jak również kontaktami z osobami które tym samym pozwolą mi na powrót do zawodu.
  Serdecznie pozdrawiam Bogdan

  Odpowiedz

 4. JOZEF CIELINSKI

  29 lipca 2010

  gdzie moge kupic PANA KSIAZKE zlotnik…

  Odpowiedz

 5. Tadeusz Dylak

  31 lipca 2010

  Mogę jedynie wydrukować jej treść na drukarce laserowej i w takiej formie ( bez oprawy) wysłać osobom zainteresowanym. (ten zapis jest już nieaktualny)

  Aktualnie książka ,,Złotnik zawód jakich mało” obecnie dostępna jest dla osób zainteresowanych jedynie w formie elektronicznej
  Forma elektroniczna zawiera całą treść wydania książkowego, dodatkowo wzbogaconą o kolorowe ilustracje biżuterii i kamieni szlachetnych.
  ( książki więcej nie drukuję z tej przyczyny iż po zmianie komputera na nowy z fabrycznie wgranym Windows 7 moja drukarka laserowa nie działa)

  Autor

  Odpowiedz

 6. Michał

  5 sierpnia 2010

  Ma Pan może jakieś materiały dotyczące grawerstwa i zdobnictwa metali ? Interesują mnie głównie tematy dotyczące inkrustacji, grawerunku bulino i podobnych rzeczy.

  Z góry bardzo dziekuje
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. W książce ,,Złotnik zawód jakich mało” poświęciłem grawerowaniu oddzielny rozdział ( jest tego w tym temacie łącznie 13 stron, treść + rysunki)
  Cały nakład książki został już sprzedany. Aktualnie książka ,,Złotnik zawód jakich mało” obecnie dostępna jest dla osób zainteresowanych jedynie w formie elektronicznej
  Forma elektroniczna zawiera całą treść wydania książkowego, dodatkowo wzbogaconą o kolorowe ilustracje biżuterii i kamieni szlachetnych.

  Co do grawerunku bulino. ( Bulino w języku włoskim znaczy grawerowanie)
  Jakby to nie nazywać nie ma piękniejszego grawerowania niż to wykonane rylcem/dłutem/ ręcznie, w drugiej kolejności dłutem napędzanym ultrasonikiem ( falami ultradźwiękowymi), tu mamy gładkość cięcia, a dopiero daleko, daleko po nich z użyciem maszyn i rylcy typu grawermax, gravermate i wszystkimi innymi, w których używa się sprężarek powietrznych jako siły napędowej, oraz tymi sterowanymi przez komputer, czy z zastosowaniem materiałów ściernych i matowania
  Oczywiście artystyczne i piękne grawerowanie ręczne, które można oglądać np. na starej złotej biżuterii, złotych zegarkach (tych lepszych jak np. Filipa Patka) itp. wymaga wyjątkowych zdolności i wielu lat pracy.
  Takich prac raczej w Polsce się nie widzi.

  Metal może być oczywiście inkrustowany srebrem, złotem, miedzią, ozdabiany kamieniami szlachetnymi, Nellem, emalią jubilerską ( rodzaj szkliwa wtapianego w wyżłobienia, szlifowany i polerowany w końcowej fazie) itp.

  grawerowanie ręczne

  obrączki grawerowane

  Odpowiedz
  • Bardzo dziękuje za udzielenie odpowiedzi.
   Jeśli nie sprawiłoby to problemu jestem bardzo zainteresowany tym materiałem dotyczącym grawerowania.
   Prosze podać email w celu konkretnego dogadania lub napisac na mój.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 8. Odpowiedź przesłałem na Pana pocztę elektroniczną.
  Mój adres to: e- mail tadeusz943@o2.pl

  Odpowiedz
 9. Witam,

  Również jestem bardz zaintersowana Pana książką – bardzo proszę o info na e-mail. Tak przystępnych informacji nie znalazłam nigdzie indziej, swietna strona! Pozdrawiam serdecznie,

  Ania

  Odpowiedz

 10. paweł wierzchowski

  3 września 2010

  Szanowny Panie
  proszę o wiadomość :gdzie można kupić Pańską książkę.

  Odpowiedz
 11. jestem zainteresowany Pana książką, proszę o kontakt

  Odpowiedz
 12. Witam
  Jestem zainteresowany Pana Książką (może być w formie elektronicznej ) proszę o kontakt
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 13. witam. i ja proszę o informację na temat możliwości zakupu książki.
  pozdrawiam.
  ps. gratulacje-widać że jest pan spełnionym zawodowo, szczęśliwym człowiekiem.

  Odpowiedz
  • Witam, chciałabym się dowiedzieć, gdzie można kupić drewniany stożek miarowy do pierścionków?
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 14. Witam.
  Widać profesjonalne podejście do zawodu. Bardzo bym prosił o informację na maila odnośnie zakupu książki.
  Piszę bloga na temat jubilerstwa z punktu widzenia laika :) od 3 miesięcy poszukiwałem rzetelnych informacji na temat tego zawodu i dziwię się, że dopiero teraz trafiłem na Pana stronę.

  Odpowiedz

 15. Janusz Doroszewski

  10 października 2010

  Witam
  Bardzo spodobała mi się Pańska strona dotycząca złotnictwa .
  Bardzo bym prosił o informację na maila odnośnie zakupu książki.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 16. Witam
  Uprzejmie proszę o informację odnośnie możliwości zakupu Pańskiej książki
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 17. Jestem mile zaskoczona opracowanymi przez pana informacjami. Przystępnie i na temat. Uprzejmie prosz ę o informacje na temat zakupu Pana książki na maila.

  Dziękuję i pozdraiwam Joanna

  Odpowiedz
 18. Aby kupić drewniany stożek lub inne narzędzia
  proszę szukać na stronach
  http://www.google.com/search?client=opera&rls=pl&q=narz%C4%99dzia+jubilerskie&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

  Odpowiedz
 19. Proszę o informację na maila jak mogę zdobyć Pana książkę. Na podstawie tego co zamieścił Pan na swojej stronie wnioskuję, że jest to rzetelna praca i da możliwość zapoznania się z zawodem złotnika i technikami jakimi się posłguje przy pracy.

  Odpowiedz
 20. Witam.
  Także jestem zainteresowany Pana książką.
  Bardzo proszę o informację na maila w jaki sposób można ją zdobyć.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 21. Witam
  Jestem bardzo zainteresowana Pana książką, będę wdzięczna za informację jaka jest możliwość jej nabycia. Rzeczywiście napisanie tej książki to prawdziwy prezent dla wielu poszukujących wiedzy o sztuce złotniczej.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Jestem Zainteresowany Pana książką i proszę o kontakt w sprawie możliwości nabycia książki.

   Odpowiedz
 22. Witam,
  Bardzo proszę o informację na temat możliwości zakupu Pana książki.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 23. Jestem zainteresowany kupnem Pana książki, proszę o kontakt

  Odpowiedz
 24. jestem zainteresowany kupnem Pana książki, proszę o kontakt

  Odpowiedz

 25. miles1226

  21 stycznia 2011

  Jestem zainteresowany ksiazka, prosze o kontakt

  Odpowiedz
 26. Jestem zainteresowana kupnem Pana książki. Bardzo proszę o kontakt.

  Odpowiedz
 27. witam wszytskich serdecznie ,,,,pilnie poszukuję miarki jubilerskiej do mierzenia pierścionków …. głownie zależy mi na miarce typu świeca z rozmiarówką czy wiecie gdzie to można zakupić???????????? prosze o pomoc dziekuje serdecznie :)

  Odpowiedz
 28. Jestem zainteresowana kupnem Pana książki. Bardzo proszę o kontakt.
  Dziekuje

  Odpowiedz

  • Mariusz

   18 lutego 2011

   Witam
   zajmuję się złotnictwem amatorsko zbieram wszelkie publikacje związane z tym tematem
   bardzo proszę o info na temat tej książki
   pozdrawiam

   Odpowiedz
 29. Witam, chciałabym zakupić Pana książkę, bardzo proszę o informację na mojego maila oraz dokładne informacje nt. odlewów, form do produkcji biżuterii, potrzebnego do tego sprzętu itp. też chętnie ” odkupię wiedzę”oczywiście w granicach rozsądku. Isa

  Odpowiedz

 30. Cezary Dudanowicz

  28 lutego 2011

  Witam Pana serdecznie. Interesuje sie amatorsko jubilerstwem i tajnikami tej Sztuki. Prosze o informacje, jak moge zdobyc Panska ksiazke. Dziekuje i pozdrawiam.

  Odpowiedz

 31. Waldemar Złotnik

  2 marca 2011

  Witam! Właśnie skończyłem 50 lat, pora więc by zacząć robić to na co miałem ochotę całe życie….a mam zamiar i determinację poznać bliżej kolejne ginące rzemiosło jakim jest złotnictwo. Na razie mam nazwisko:)) i niezłe możliwośći manualne oraz cierpliwość. Zaczynam też mieć coraz więcej czasu. Czy byłby Pan skłonny podzielić się Pańską wiedzą ? Może na początek Książka pańskiego autorstwa lub polecenie innej publikacji? Będę wdzięczny za każdą formę współpracy.. niewykluczony przyjazd we wskazane miejsce . Łączę wyrazy szacunku Waldemar Z.

  Odpowiedz

 32. Tadeusz Dylak

  2 marca 2011

  bursztyn, srebro, cyrkonie

  Bursztyn, srebro, cyrkonia.
  Jak się okazuje cyrkonia i bursztyn całkiem dobrze współgrają w srebrze.
  praca autora.

  Odpowiedz

  • Agnieszka Żywiec

   1 Maj 2011

   Witam!
   Proszę o przesłanie informacji na temat zakupu Pana książki (gdzie możną ją zakupić)
   pozdrawiam

   Odpowiedz
 33. Witam mam problem z dobraniem kompresora do warsztatu obraczek .Sprezone powietrze potrzebne jest do 2 maszyn.tokarka BENZINGER i prasa do powiekszania pierscieni cos w rodzaju rozciagarki .Mam stary kompresor 10kg/cm2 i przy ciaglej pracy brakuje cisnienia .prosze o rade .pozdrawiam

  Odpowiedz
 34. Pytanie należy skierować do producentów kompresorów, w drugiej kolejności do dystrybutorów.
  Oczywiście należy być przygotowanym na podanie im szczegółowych danych na temat zużycia sprężonego powietrza przez posiane maszyny i urządzenia, pełną specyfikację tych maszyn, ewentualne plany zakupu nowych itp.
  Kontakt z producentami zapewne można nawiązać za pośrednictwem internetu.

  Odpowiedz

 35. rafał

  4 Maj 2011

  witam prosze o przysłanie informacji gdzie można kupić pana książke z góry bardzo dziękuje

  Odpowiedz

 36. Marek

  23 Maj 2011

  Proszę o informacje na temat kursu i gdzie można kupić książkę.Jest to moje pierwsze spotkanie ze złotnictwem.Chętnie dowiem się i zobaczę coś więcej.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 37. Czy jest jakis nieskomplikowany sposob na odzyskanie zlota z pozostalosci po polerowaniu.Nie mam duzego zaufania do firmy ktora sie tym zajmuje.Pozdrawiam

  Odpowiedz

 38. Bagietka

  21 lipca 2011

  Witam, jak większość osób zostawiających komentarze na tej stronie jestem ciekawa gdzie można kupić Pańską książkę. Z góry dziękuję za informacje i pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 39. Cudowna strona! :) Odkąd zaczęłam studiować chciałam nauczyć się złotnictwa i profesjonalnego wyrobu ozdób i biżuterii, odkąd poznałam mojego lubego zainteresowałam się odtwarzaniem biżuterii wczesnośredniowiecznej. Strasznie chciałabym zmierzyć się z tym tematem, na studiach nie mam takiej możliwości a w Lublinie nie organizowane są żadne tego typu kursy. Bardzo chciałabym zdobyć Pańską książkę a na razie będę śledzić Pańską stronę :)
  Pozdrawiam serdecznie
  G.N.

  Odpowiedz
 40. Witam serdecznie! Bardzo bym prosił o informację gdzie mógłbym nabyć Pańską książkę.

  Z góry dziękuję i Pozdrawiam
  AB

  Odpowiedz
 41. Witam!
  Jestem mocno zainteresowany Pańską książką – jak ją nabyć?
  pozdrawiam :)

  Odpowiedz
 42. Witam. Hobbistycznie, zajmuję się naprawą i uzdatnianiem starych fajek do palenia tytoniu. Nie rzadko pęknięcia szyjki, czy rantu komina (rimu) oprawiam w srebro, wykonując obrączki i półobrączki, ze stosownymi oknami na sygnatury, specjalnymi klamrami wzmacniającymi itp. Bardzo chętnie zapoznał bym się z treścią Pana książki. Jeśli istnieje ona np w formacie pdf preferuję taką formę– szkoda lasów na wydruki, choć jeśli woli pan formę wydruku również jestem zainteresowany. Proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie,

  Odpowiedz
 43. Witam jestem zainteresowany Pańską książką. Proszę o informację jak ją zdobyć.

  Odpowiedz

 44. marta szafraniec

  10 września 2011

  witam, także jestem zainteresowna Pana książką. Czy moge zamówić u Pana książke lub kopię książki? pozdrawiam serdecznie, Marta

  Odpowiedz
 45. Wiatm jestem zainteresowany zakupem ksiązki.
  Dziękuje z góry za informację

  Odpowiedz
 46. Jestem pod ogromnym wrażeniem zmieszczonych na stronie informacji – prawdziwa kopalnia wiedzy! Bardzo zależy mi na zdobyciu Pańskiej książki, proszę o wiadomość czy jest ona gdzieś dostępna. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Będę bardzo wdzięczna za informację dotyczącą „Złotnika” – gdzie go można zdobyć? Pozdrawiam serdecznie, Alisa.

   Odpowiedz
 47. Witam
  Witam Interesuje sie amatorsko jubilerstwem i tajnikami tej Sztuki. Prosze o informacje, jak moge zdobyc Panską ksiażkę, oraz może są jakieś książki godne polecenia dla początkujących . Dziekuje i pozdrawiam

  Odpowiedz
 48. Z mojej skrzynki e- mailowej;
  > > Postanowiłem napisać parę słów do Pana odnośnie węgla dla złotników.
  > > Choc nie czytałem Pana książek -żałuję,ale przejdę do tematu.
  > > Jestem producentem węgla drzewnego dla złotników nawet mam opantentowaną
  > > technologię produkcji węgla drzewnego dla złotników pod numerem
  > > 148829.Brak jest opracowanego standardu dla tego towaru.
  > > Pojawiły się na rynku różne podróbki ;
  > > Cechą jaka powinien charakterysować się ten węgiel ,że po pod wpływem
  > > płomiena z palnika propan-butan powinien pokryć się
  > > szarym nalotem – często pytają mnie o charakterystykę-gdyż podróbka tego
  > > towaru pokrywa się białym puchem popiołu- czego nie powinno być.Pozatym
  > > tworzenie się pęknięc na powierzchni płytki – syndrom spękanej ziemi w
  > > czasie suszy -to świadczy o niskiej jakośći takiego węgla. Mogę dodać
  > > ,że wypalony węgiel o tych negatywnych cechach pod wpływem temperatury
  > > wydziela
  > > paro- gazy co jedak jest szkodliwe dla zdrowia.
  > > Mam nadzieję ,że ten temat występujący w złotnictwie należy rozważyć i
  > > rozwinąć.
  > > Liczę na odzew !
  > > Z poważaniem !
  > > Eugeniusz Słuchocki
  > > !7-200 Hajnówka

  Odpowiedz

 49. Tadeusz Dylak

  14 października 2011

  Witam.

  Żeby podjąć dyskusję w temacie węgla drzewnego musiałbym mieć więcej danych o sposobie w jakim pan ten węgiel wytwarza. Nie bez znaczenia wszak jest gatunek samego drewna, stopień jego nawilgocenia, temperatura jakiej zostaje poddany i czas trwania procesu. Jak podają niektórzy, temperatura ta wynosi 400 do 420 stopni Celsjusza a sam proces odbywa się bez dostępu powietrza, ale jak przypuszczam powstające w procesie wypalania gazy muszą jednak być odprowadzane poza piec podobnie jak i wyciekająca z drewna smoła

  Oczywiście spotkałem się z węglem, który po jednokrotnym zetknięciu się z płomieniem palnika całkowicie się wypalił na biały popiół. Taki węgiel w żaden sposób nie może być przydatny w złotnictwie.

  td

  Odpowiedz
 50. Szanowny Panie!

  dziękuję za odpowiedz!

  Opis mego patentu jest na internecie {google] -; Słuchocki Eugeniusz-patent 148829

  Pozatym jeżeli Pan wpisze podkładki węglowe do lutowania lub węgiel drzewny dla jubilerów powinien się pojawić artykuł na stronie ;eksportuj lub agencji wspierania przędsiębiorczości w temacie podkładki do lutowania ,jako przykład naszej przedsiębiorczości.jest to opis z punktu widzenia firmy Arma.

  Tematem węgla drzewnego dla złotników zajmuję się 25 lat i jego produkcją.Głownym surowcem jest

  drewno lipowe z Puszczy białowieskiej,choć robiłem próbki z drewna dębowego , olchowego i inne.

  Pisząc o efekcie spopielania się węgla pod palnikiem wskazywałem na istniejące na rynku podróbki

  tego towaru.W moim produkcie w wyniku zastosowania specyjalnego procesu termicznego ,uzyskuję

  układ węgiel -zalążki grafitu jaki powstaje związków chem. o układzie krystalicznym zawartych w drewnie.o budowie heksagonalnej.jest to węgiel o wyjątkowo wytrzymałości na temperature-jak podaje encyklopedia chemiczna -nawet 5500-6000 stopni celsjusza.{czyli układ kilku węgli ]

  Ten biały puch jest typowy dla węgla drzewnego do grylla.Na przykład kolor dobrej płytki powinien być czarny wchodzący w kolor stalowy -a nawet odgłos dżwięczny.Pozatym produkuje węgiel rysunkowy

  gdzie czerń jest istotna.

  A proces termicznego zwęglania drewna przeprowadzam w retorcie stalowej.

  Pozatym produkuje specyjalny preparat do redukcji i oczyszczania topionego stopu złota i srebra

  na bazie węgla -węgla kostego i salmiaku-powoduje on ,że redukuje tlenki jak też oczyszcza stopiony stop w temperaturze stopionego metalu złota lub srebra.

  Jedak o zasadniczych szczegółach dla mego wyrobu chciałbym pominąć-przepraszam ,gdyż mam przykre doświadczenia z producentem węgla prasowanego z lublina -zaczał robić podróbki węgla drzewnego dla złotników. Jak też kupowano węgiel dla złotników aby wprowadzac podróbki i tymi podróbkami zrażono złotników do naturalnego węgla drzewnego. Parametry tego procesu są podane w patencie.

  Pozdrawiam E.Słuchocki

  Hajnówka

  Odpowiedz

 51. Biały wilk

  15 października 2011

  witam
  bardzo bym był zainteresowany pana książką w postaci drukowanej w jakiej kolwiek postaci…
  o ile to możliwe proszę o kontakt w tej sprawie

  Odpowiedz
 52. Szanowny autorze.Znajomosc przez pana fachu jest imponujaca.Jestem posiadaczem ksiazki autorstwa F.Zastawniaka pt.”Zlotnictwo i probiernictwo”,ale rad bylbym gdybym mial rowniez pana wydanie pod jakakolwiek postacia.
  pozdrawiam BOGDAN z LUBINA

  Odpowiedz
 53. Witam,
  jestem bardzo zainteresowany Pana książką oraz jej zakupem, o ile to możliwe bardzo proszę o kontakt w tej sprawie. Pozdrawiam i gratuluję publikacji, Krzysztof.

  Odpowiedz
 54. Witam,
  dołączam się do przedmówców i jestem pełen podziwu dla Pana wiedzy z zakresu złotnictwa i jubilerstwa. I również jestem zainteresowany zakupem Pana książki. pozdrawiam
  Dawid K.

  Odpowiedz
 55. Witam,
  jestem zainteresowany kupnem Pańskiej książki – czy to w formie elektronicznej, czy papierowej. Jeżeli to możliwe proszę o kontakt.

  Pozdrawiam
  Michał T.

  Odpowiedz
 56. Witam
  Czy istnieje jakis kalkulator online lub prosty wzor na obliczenie ile musze dodac czystego zlota do pewnej ilosci zlota o probie 735 zeby uzyskac probe 750.
  druga sprawa mniej wiecej ta sama tylko biale zloto i dodawanie paladium czy obniza i o ile probe.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 57. Witam. Dołączam do grona osób zainteresowanych możliwością zdobycia Pańskiej książki, bardzo proszę o informacje. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 58. Witam
  Jestem zainteresowana wytwarzaniem koralików i innych elementów biżuterii , metodą traconego wosku. Czy w Pana książce jest opisana ta metoda , a jeśli nie to może mógłby Pan polecić jakieś żródło wiedzy na ten temat.
  Pozdr.

  Odpowiedz
 59. Witam serdecznie,
  Cieszę się że trafiłem na Pańską stronę. Również jestem zainteresowany kupnem książki. Jako że od dłuższego czasu interesuję się niniejszym fachem i jestem w trakcie kompletowania sprzętu pracowni odlewniczej, proszę o pilny kontakt. Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam
  Filip B.

  Odpowiedz

 60. Gzregorz Węc

  19 listopada 2011

  Witam.
  Gdzie można kupić Pana książkę.
  Grzegorz

  Odpowiedz

 61. Tadeusz Dylak

  19 listopada 2011

  Na wszystkie wpisy odpowiadam indywidualnie korzystając z adresów e- maili osób wpisujących swoje komentarze. Adresy te o ile nie są umieszczane w komentarzach nie są widoczne na stronie, ale są przesyłane wraz z treścią na moją skrzynkę elektroniczną, dzięki czemu mogę właśnie odpowiadać na poszczególne wpisy.
  Przy tej okazji wszystkim wpisującym serdecznie dziękuję za zakup podręcznika jak i za samo zainteresowanie stroną.
  Serdecznie pozdrawiam
  Tadeusz Dylak

  Odpowiedz
 62. Proszę o informację na temat zakupu Pana książki. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 63. Witam,Jestem zainteresowana zakupem Pana książki, proszę o informację,gdzie mogłabym ją nabyć?

  Odpowiedz
 64. Witam serdecznie !
  Bardzo proszę o informację na temat możliwości zakupu Pana książki lub innej formy np przedruk lub PDF. W tej chwili amatorsko interesuję się złotnictwem lecz jestem zafascynowany tą stroną i chętnie zapoznałbym się z tą pozycją.Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 65. fiolekkk

  7 grudnia 2011

  Witam Pana! Również jestem zainteresowana zdobyciem pańskiej książki. Uprzejmie proszę o informację na e-maila. Z góry dziękuje! :) Pozdrawiam

  Odpowiedz
 66. witam. jestem zainteresowana kupnem Pana książki. proszę o kontakt

  Odpowiedz
 67. Witam,
  Chciałbym kupić Pana książkę. Proszę o kontakt.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

 68. Paweł Pawlicki

  23 grudnia 2011

  Coś burzy się we mnie, kiedy nazywa się silnik z wałkiem giętkim i prostnicą (lub kątnicą) – wiertarką. Wiertarką jest urządzenie przeznaczone do wiercenia otworów. Szlifierką urządzenie do szlifowania powierzchni a frezarką urządzenie do obróbki skrawaniem za pomocą frezów. Prostnice napędzane silnikiem (lub mikrosilnikiem) są urządzeniami wielofunkcyjnymi przy czym ich przydatność do wiercenia jest akurat najmniejsza (za pomocą takiej „wiertarki” to można dziurę zrobić a nie otwór). Jeśli już to szlifierka albo miniszlifierka ewentualnie szlifierko-wiertarka.
  Sam producent Foredom’a nazywa to „zestawem silnikowym” (z wałkiem giętkim).
  Ja wiem, że tradycyjnie, podobne silniki z wałkiem giętkim nazywa się, albo raczej dawniej nazywało w Polsce – wiertarkami stomatologicznymi lub dentystycznymi i wiele osób używa tego określenia, jest ono jednak wysoce nieprecyzyjne i dosyć przerażające w przypadku narzędzia dentystycznego (tak jak nieprecyzyjne są otwory wywiercone taką wiertarką).

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

 69. Tadeusz Dylak

  23 grudnia 2011

  Ale dla nas złotników jest to jednak wiertarka z wężem giętkim i służy głównie do wiercenia małych otworów, w których osadzamy kamienie jubilerskie, cyrkonie, diamenty, i wszystkie inne o szlifie okrągłym (brylantowym).
  Precyzja wykonania tych otworów nie jest może super dokładna, ale na tyle wystarczająca, aby osadzać kamienie już od średnicy 1,2 mm
  W moim przekonaniu nazwa narzędzia jest sprawą drugorzędną i bez większego znaczenia, liczy się natomiast efekt naszej pracy i to czy znajdzie ona uznanie u potencjalnego nabywcy.

  obrączka

  Powyżej przykład jak można było osadzić kamienie w obrączce szerokości 3,5 mm z użyciem takiej wiertarki.

  W zawodzie złotnika funkcjonuje wiele nieprecyzyjnych określeń i nazw, są pozostałości zapożyczone z języka niemieckiego, jak sztychel czy rygiel i coraz więcej nowych słówek z angielskiego, jest też nieco żargonu. Ważne byśmy się rozumieli.
  A z tym nie mamy problemu.

  Odpowiedz
 70. witam, jestem zainteresowana kupnem Pana ksiażki.

  Odpowiedz
 71. Witam! jestem zainteresowana kupnem Pana książki. Bardzo proszę o kontakt.

  Odpowiedz

 72. Zuzanna

  5 stycznia 2012

  Witam serdecznie,
  Jestem zainteresowana kupnem Pana książki w formie elektronicznej.
  Proszę o kontakt mailowy.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 73. Krzysztof Horoszkiewicz

  5 stycznia 2012

  Witam
  jestem zainteresowany zakupem Pana książki „Złotnik zawód jakich mało:
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

 74. Robert Szymański

  6 stycznia 2012

  Witam jestem bardzo zainteresowany kupnem pana książki.Pozdrawiam

  Odpowiedz

 75. Tadeusz Dylak

  13 stycznia 2012

  Książka ,,Złotnik zawód jakich mało” obecnie dostępna jest dla osób zainteresowanych jedynie w formie elektronicznej
  Forma elektroniczna zawiera całą treść wydania książkowego, dodatkowo wzbogaconą o kolorowe ilustracje biżuterii i kamieni szlachetnych.

  Więcej informacji pod adresem:
  e-mail – tadeusz943@o2.pl

  Odpowiedz

 76. Zbigniew Kasprowicz

  16 stycznia 2012

  Witam…proszę o informacje o mozliwości zakupu pana książki na

  Odpowiedz

 77. Mielewski

  23 stycznia 2012

  Proszę także, jak i 99,6% osób piszących posty na tej stronie o informację dotyczące Pańskiej książki. A mianowicie w jaki sposób można owa nabyć?

  Pozdrawiam
  P.S – świetna strona

  Odpowiedz

 78. Ewelina

  6 lutego 2012

  Witam, jestem pod wrażeniem Pana strony, zawiera bardzo ciekawe i przydatne informacje. Interesuje mnie również podręcznik. Proszę o informacje o możliwości jego nabycia.

  Odpowiedz

 79. Czyżycki Ziemowit

  13 lutego 2012

  Witam.
  Świetna robota i cała masa włożonego serca. Jestem jubilerem i wiem jak trudno o fachowe informacje. Sam korzystam z książki dr Franciszka Zastawniaka ” Złotnictwo i probiernictwo” wydanie trzecie. Czy istnieje możliwość wejścia w „posiadanie” pańskiego opracowania?
  Pozdrawiam Czyżycki Ziemowit.

  Odpowiedz
 80. Ja tez zglaszam sie po zakup Pana ksiazki. pozdrawiam
  Jacek

  Odpowiedz

 81. Barbara Bawej

  21 lutego 2012

  Witam, wreszcie coś do rzeczy. Staję w kolejce po książkę. Proszę o kontakt jeśli istnieje możliwość zakupu. Pozdrawiam Barbara

  Odpowiedz

 82. Ilona T

  23 lutego 2012

  Jestem zainteresowana zakupem Pańskiej książki (forma elektroniczna). Jestem samoukiem w dziedzinie złotnictwa poniewaz dobrej literatury w j.polskim popartej praktyką z klarownym przekazem brak na naszym rynku. Prosze o dane co do sposobu zakupu ksiązki.
  Pozdrawiam Ilona

  Odpowiedz
 83. Witam! Jestem zainteresowana kupnem Pana książki. proszę o kontakt

  Odpowiedz
 84. witam serdecznie

  Szukam Wycinarki do wycinania z blachy kół, ale interesują mnie kółka średnica kół 20mm i nigdzie nie mogę jej namierzyć większości 6-16mm.

  Odpowiedz
 85. Witam serdecznie mieszkamy w anglii i nie bardzo mamy jak kupic ksiazke a w formie elektronicznej bylo by wygodniej, prosze dac znac mozemy zaplacic paypalem. Wspaniale video nayountube jest Pan mistrzem jakich juz nie ma. Wspaniala inicjatywa

  Odpowiedz

 86. Krzysiek

  14 marca 2012

  Witam wszystkich bardzo ciekawa strona, jestem zaiteresowany kupnem panskiej ksiazki proszę o kontakt

  Odpowiedz

 87. Katarzyna Jędrzejczyk

  18 marca 2012

  Witam
  Jestem zainteresowana wytwarzaniem elementów biżuterii , metodą traconego wosku. Czy w Pana książce jest opisana ta metoda , a jeśli nie to może mógłby Pan polecić jakieś żródło wiedzy na ten temat , proszę też o informację jak nabyć Pana książkę
  Pozdr.

  Odpowiedz

 88. Tomasz

  21 marca 2012

  Witam Serdecznie.
  Jestem zainteresowany Pana książką. Proszę o informację gdzie mogę ją nabyc, najlepiej w wersji papierowej.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

 89. Węgrzyn Marta

  29 marca 2012

  Witam serdecznie,
  jestem zainteresowana kupnem pana książki.Pozdrawiam

  Odpowiedz

 90. jan nowakowski

  31 marca 2012

  Witam ! Jestem zainteresowany Pana ksiazka i chce ja nabyc Pozdrawiam

  Odpowiedz
 91. Witam.Jestem zainteresowany kupnem Pana ksiazki.Prosze o kontakt.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 92. Witam.Jestem zainteresowany kupnem pana ksiazki.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 93. Witam.Jestem zainteresowany kupnem pana ksiazki.

  Odpowiedz

 94. Jakub K.

  4 kwietnia 2012

  Witam
  Interesuje się jubilerstwem jestem zainteresowany Pana publikacja w dowolnej formie. Proszę o informacje czy istnieje możliwość pozyskania książki. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 95. Witam. Chciałbym zakupić Pana książkę, może być w formie elektronicznej.
  Ciekawi mnie też temat łączenia drewna ze srebrem. Czy łączy się to za pomocą jakiegoś specjalnego kleju? Konkretnie interesuje mnie połączenie drewna bambusowego ze srebrem.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 96. Witam,
  jestem zainteresowana kupnem Pana ksiązki jenak nigdzie nie mogę jej znaleźć. Czy istnieje możliwość zdobycia jej w formie elektronicznej tak jak wspomina przedmówca?
  Serdecznie ozdrawiam i proszę o kontakt

  Odpowiedz

 97. Marek P.

  30 kwietnia 2012

  Witam
  Jestem zainteresowany zakupem Pańskiej książki (może być forma elektroniczna). Prosze o dane co do sposobu nabycia ksiązki.

  Odpowiedz

 98. Jozef

  2 Maj 2012

  Jestem zainteresowana kupnem Pana książki. Bardzo proszę o kontakt.
  Dziekuje

  Odpowiedz

 99. konrad

  5 Maj 2012

  Witam
  Jestem zainteresowany zakupem Pańskiej książki (może być forma elektroniczna). Prosze o dane co do sposobu nabycia ksiązki.

  Odpowiedz

 100. Kuba S.

  20 Maj 2012

  Jestem zainteresowany zakupem pana książki.

  Odpowiedz
 101. Witam,

  Chciałbym kupić Pana książkę,

  Odpowiedz

 102. Beata Matla

  14 czerwca 2012

  Jestem zainteresowana kupnem Panskiej ksiazki ,czy proponuje Pan takze kursy?
  serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz

 103. Łupiński Mirosław

  17 lipca 2012

  Jestem zainteresowana kupnem Panskiej ksiazki ,czy proponuje Pan takze kursy?
  serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz

 104. amator

  24 lipca 2012

  Super temat ! ja również proszę o o wersję elektroniczną, proszę o nr konta. Janusz.

  Odpowiedz
  • Panie Tadeuszu mam problem. Zmieniłem laptopa i wraz z nim przez nieuwagę Pańską wersję elektroniczną. Jak ją odzyskać? Janusz Stokowski

   Odpowiedz

 105. Justyna

  30 lipca 2012

  Świetna strona! Moją przygodę z biżuterią dopiero zaczynam. Już same przygotowania i pierwsze kroki sprawiają niesamowitą radość.W związku z powyższym jestem bardzo zainteresowana zakupem Pana książki.

  Pozdrawiam serdecznie
  Justyna

  Odpowiedz
 106. Witam,
  Ja również jestem zainteresowana zakupem Pana książki. Proszę o informację na maila. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 107. Bożena Nowakowska

  1 września 2012

  Szanowny Panie Tadeuszu, zdecydowalam zmienic zawod! Chialaby zamówić jeden egzemplarz Pańskiej książki o tytule : Zlotnik, zawod jakich mało. Niestety mieszkam poza granicami naszego pięknego kraju. Czy istnieje możliwość wysłania przesyłki do deczowej Anglii? Pozdrawiam sedecznie Bozena

  Odpowiedz
 108. Witam serdecznie.

  Chciałbym pogłębic swoją wiedzę na temat złotnictwa a Pana książka bardzo by mi w tym pomogła. W jaki sposób mogę ją zdobyc ? Proszę o kontakt.

  Pozdrawiam,
  Paweł

  Odpowiedz
 109. Jestem zainteresowana zakupem. Bardzo proszę o informacje.

  Odpowiedz
 110. Witam
  Jestem zainteresowany zakupem .Proszę o informacje .

  Odpowiedz

 111. Jerzy Milka

  1 listopada 2012

  Jestem zainteresowany Pańską książką. Może być w wersji elektronicznej.
  Proszę o kontakt mailowy.

  Odpowiedz
 112. Jestem mile zaskoczona opracowanymi przez pana informacjami. Przystępnie i na temat. Uprzejmie proszę o informacje na temat zakupu Pana książki na maila.

  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 113. Witam bardzo proszę o informacje na temat zakupu Pana książki. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 114. Kasia laini

  11 grudnia 2012

  Witam serdecznie. Chciałabym zakupić Pańska książkę. Proszę o informację mailową na ten temat. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 115. Jestem zainteresowany nabyciem pańskiej książki, ponieważ obszerna wiedza odnośnie uplastyczniania metalu, jest niezłą podporą w podczas tworzenia prac z zakresu metaloplastyki. Zawsze byłem ciekaw czy na naszym rynku są tego typu podręczniki, a ty masz ci los, okazuje się, że owszem. Jednak przemierzając księgarnie z zamiarem znalezienia czegoś tak wartościowego, jedynie trafia się na jakieś albumy, które są zbiorem ilustracji, a nie fachowej wiedzy. Może jakieś dobre rady, gdzie i kiedy można nabyć tak znamienitą książkę, napisaną ręką specjalisty. Zajmuję się metaloplastyką użytkowo zdobniczą i niestety moja wiedza jest tylko, a może aż, jedynie praktyczna, którą zdobywałem z biegiem lat tworząc coraz to nowe wzory produktów, pod indywidualne potrzeby każdego z klientów. Wspomnę również, że jestem samoukiem i wszystkie publikacje odnoszące się do obróbki materiałów metalowych, bardzo mnie interesują. Więc podtrzymuję moje pytanie do pana, które brzmi- gdzie konkretnie mogę zakupić pańską książkę, która jak sądzę, bardzo ułatwi mi pracę. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam Jacek metaloplastyk z mazurskich Mikołajek.

  Odpowiedz

 116. Radosław Wójcik

  16 grudnia 2012

  Witam Serdecznie !
  Proszę o kontakt w sprawie przesłania Pana publikacji, jestem mistrzem złotniczym i bardzo zainteresowała mnie Pana publikacja.
  Proszę o kontakt

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 117. Witam,
  Jestem zainteresowany kupnem pana książki, bardzo prosiłbym o kontakt ze szczegółami:

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 118. Witam i ja proszę o kontakt w sprawie zakupu pana książki , pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę

  Odpowiedz

 119. Sebastian

  25 grudnia 2012

  Podobnie jak poprzednicy, jestem pod wrażeniem Pańskiej wiedzy. Bardzo proszę o informację, w jaki sposób można nabyć elektroniczną wersję Pańskiej książki.
  Pozdrawiam,
  Sebastian

  Odpowiedz

 120. Karolina

  26 grudnia 2012

  Witam, jestem zainteresowana kupnem Pana książki. Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam serdecznie, Karolina.

  Odpowiedz

 121. ewakram

  31 grudnia 2012

  Witam Pana serdecznie ! Ja również jestem zainteresowana kupnem Pana książki.
  Bardzo proszę o informację jak mogę nabyć wersję elektroniczną ?
  Pozdrawiam
  Ewa

  Odpowiedz

 122. Jakub G.

  14 stycznia 2013

  Witam
  Niemożliwe jest niestety dotarcie do Pana książki. Czy nie myślał Pan o wznowieniu nakładu? Wspominał Pan o wersji elektronicznej książki, może Pan ją przesłać na mój adres

  Odpowiedz
 123. Dzień dobry.

  Chciałbym kupić Pana książkę „Złotnik, zawód jakich mało”. Bardzo proszę o kontakt mailowy.

  Pozdrawiam,
  Paweł J.

  Odpowiedz
 124. Bardzo podoba mi sie ta strona:-) bardzo chcialabym kupic pana ksiazke , prosze o kontakt. Pozdrawiam

  Odpowiedz

 125. Krukowaty

  6 lutego 2013

  Chciałbym kupić Pana książkę “Złotnik, zawód jakich mało”. Bardzo proszę o kontakt mailowy.
  pozdrawiam Krukowaty

  Odpowiedz

 126. Mateusz

  9 lutego 2013

  Witam serdecznie, ja również chciałbym zakupić Pana książkę. Proszę o kontakt,
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 127. Witam , czytam z zainteresowaniem.Bardzo mi zależy na Pańskiej książce Prosze o kontakt
  Serdecznie pozdrawiam
  Wejac

  Odpowiedz
 128. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could
  also make comment due to this brilliant post.

  Odpowiedz

 129. Wojciech Jerzy Bryłka

  19 lutego 2013

  Wprawdzie nie czytałem / bo jej nie mam/ pańskiej książki,ale mam całkiem sporą biblioteczkę
  literatury złotniczej i pokrewnej typu kucie w metalach,trybowanie/repuserstwo,bursztynnictwo itp. Mogę osobom bardzo zainteresowanym udostępnić zasoby,ale tylko na miejscu w Szczecinie. Sam param się wykonywaniem zawodu złotnika,a ściślej projektanta i wykonawcy
  biżuterii unikatowej.
  Dla zainteresowanych pozwolę sobie podać mój mail;
  bizuternikwjb@gmail.com
  Serdecznie pozdrawiam i życzę kontynuacji w pańskich działaniach.
  W.J.Bryłka

  Odpowiedz

 130. Wojciech Jerzy Bryłka

  20 lutego 2013

  Witam ponownie,
  Po lekturze maili wcześniej przeze mnie nie czytanych chciałem podpowiedzieć metaloplastykowi Jackowi,że być może w wyd. Arkady / księgarnia wysyłkowa tel.022 864 95 50 /zdobędzie wydaną parę lat temu świetną księgę „Metaloplastyka,techniki formowania,kucia i spajania” hiszpańskiego autora Jose Antonio Ares’a.Książka ta jest bogato ilustrowana i naprawdę bardzo dobrze wydana.
  Pozdrawiam, W.J.B.

  Odpowiedz

 131. Grzegorz

  17 marca 2013

  Witam,
  Jestem zainteresowany kupnem Pana książki poświęconej złotnictwu. Proszę o kontakt.

  Odpowiedz
 132. Witam,przeczytałem sobie rozdział o kamieniach szlachetnych i jestem pod wrażeniem ilości błędów jakie pan popełnił!
  WJB

  Odpowiedz
 133. Byłbym wdzięczny gdyby wymienił pan chociaż połowę tych błędów z podanego rozdziału, łatwiej byłoby mi je poprawić, usunąć, względnie odnieść się merytorycznie do zastrzeżeń.

  Odpowiedz

 134. feedback

  28 marca 2013

  Witam, jestem zainteresowana kupnem Pana książki w wersji elektronicznej. Proszę o kontakt. Pozdrawiam, feedback.

  Odpowiedz

 135. monika071992

  8 kwietnia 2013

  Jestem zainteresowana książką i tematem grawerowania.
  proszę o każdy rodzaj informacji dot. grawerowania.
  proszę o kontakt e-mail
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 136. witam
  jestem zainteresowany zakupem Pana książki
  proszę o kontakt na maila
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 137. Witam!
  Poprosiłbym o kontakt ze mną w sprawie zakupu książki :-).

  Ps. Ktoś powyżej marudził, że mu się nie podoba nazwa „wiertarka”. Ja już słyszałem wiele różnych nazw m.in. Wiax, Biax(w sklepie) Diax(u nas w zakładzie) któryś z tych nazw być może jest właściwa he,he

  Odpowiedz

 138. Krzysiek

  12 Maj 2013

  Witam.Jestem zainteresowany kupnem Pana książki.

  Odpowiedz
 139. This is the perfect website for anyone who wishes to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you
  (not that I personally will need to…HaHa). You definitely
  put a fresh spin on a subject which has been discussed for years.
  Great stuff, just excellent!

  Odpowiedz
 140. You have made some decent points there. I checked on
  the net to learn more about the issue and found most people will go
  along with your views on this website.

  Odpowiedz
 141. Chce kupic Pana ksiazke. bardzo prosze o kontakt

  Odpowiedz

 142. Hanna Dobryniewska

  4 lipca 2013

  Dzień dobry, chciałabym pogłębić swoją wiedzę o złotnictwie. Jestem zainteresowana zakupem Pana książki “Złotnik, zawód jakich mało” w wersji elektronicznej. Bardzo proszę o kontakt mailowy.
  pozdrawiam Hanna

  Odpowiedz
 143. Witam, jestem zainteresowany zakupem Pana książki “Złotnik, zawód jakich mało”. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 144. Witam, jestem zainteresowana zakupem Pana książki “Złotnik, zawód jakich mało” oraz jeśli jest to już możliwe „Złotnictwo – podręcznik dla złotników i jubilerów” . Proszę o kontakt.
  Serdecznie pozdrawiam
  Beata

  Odpowiedz
 145. Witam
  jak można zdobyć książkę lub hasła do zabezpieczonych części strony? Proszę o kontakt

  Odpowiedz
 146. dzień dobry, ja również chciałabym nabyć książkę i dostać się do treści zabezpieczonych

  Odpowiedz

 147. agnieszka

  10 listopada 2013

  Również chciałbym wejść w posiadanie książki. proszę o informacje

  Odpowiedz
 148. Witam
  Też chciałbym kupić książkę, jak ją nabyć?
  Proszę o informacje na maila. Pozdr Paweł

  Odpowiedz
 149. Witam pana jestem zainteresowany pana ksiazka

  Odpowiedz

 150. Lachowicz Rafał

  2 stycznia 2014

  Witam pana, jestem zainteresowany pana książką. Proszę o wersję pdf. Jestem złotnikiem czynnie pracującym od 1984 roku. Jeśli mogę się panu w jakiś sposób zrewanżować proszę śmiało pisać Z góry dziękuję.

  Odpowiedz

 151. bolesław ciesielski Jawor k/legnicy /dolnośląskie/

  2 stycznia 2014

  A ja na złotnictwie już się trochi znam /hobby od 30 lat/ ale nic nie mogę się dowiedziec o odlewaniu np.na wosk tracony, czy mi pan w tym temacie coś pomoże ? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 152. Witam, jestem zainteresowana kupnem pańskiej książki niezależnie od formy: druk, wersja elektroniczna. Byłabym wdzięczna za informacje.
  Pozdrawiam,
  Klara

  Odpowiedz

 153. Aleksandra Dąbrowska

  19 stycznia 2014

  Szanowny Panie,
  bardzo proszę o informacje, jak mogę kupić Pana książkę.
  Bardzo dziękuję za całą pracę, jaką włożył Pan w utworzenie tej strony. Propagowanie rzetelnej wiedzy o sztuce jubilerskiej to przejaw prawdziwego Mistrzostwa.
  Pozdrawiam z wyrazami szacunku.

  Odpowiedz
 154. Witam,

  Chciałabym kupić Pana książkę. Proszę o informację gdzie mogę ją dostać.
  Z góry bardzo dziękuję.

  Pozdrawiam
  Beata

  Odpowiedz

 155. Karolina S.

  25 stycznia 2014

  Witam
  Uprzejmie proszę o informację odnośnie możliwości zakupu Pańskiej książki
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

 156. Ryszard

  9 lutego 2014

  prosze o informacji o możliwości kupna książki

  Odpowiedz

  • Leszek Garbacz

   4 stycznia 2015

   Jestem zainteresowany kupnem kuli grawerskiej samocentrujące razem z oprzyrządowaniem do kuli i ile kosztuje? I ile kosztuje lampa jarzeniowa? Pozdrawiam i czekam na odp. Leszek.

   Odpowiedz
 157. Witam,
  Rowniez jestem zainteresowana kupnem ksiazki. Prosze o kontakt, pozdrawiam, Kasia

  Odpowiedz

 158. Marta Klimek-Lewandowska

  15 marca 2014

  Dzień dobry,
  mam prośbę – czy mógłby mi Pan wyjaśnić, co to jest „twisted gold”? Z góry bardzo dziękuję

  Odpowiedz
  • twistet gold – skręcane złoto, np druty, cienkie skręcane złote płaskowniki, itp.
   Filigran także można by określić jako twistet gold, ale to byłoby nadmierne uproszczenie
   g
   Może być także np. nazwa zespołu muzycznego

   Odpowiedz

   • jasko2885

    22 marca 2014

    Witam
    chciał bym powiększyć grono zainteresowanych kupnem pana książki, proszę o kontakt


 159. maricel

  9 Maj 2014

  jak mogę zakupić Pana książkę

  Odpowiedz
 160. Czy jest jeszcze możliwość nabycia Pana książki? Bardzo będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 161. Dzien dobry, chcialabym zakupic Pana ksiazke. Czy jest jeszcze taka mozliwosc ? Pozdrawiam

  Odpowiedz

 162. Joanna Jasek

  20 czerwca 2014

  Dzien dobry, chcialabym zakupic Pana ksiazke. Czy jest jeszcze taka mozliwosc ? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 163. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely helpful information specially the last part :) I
  care for such info a lot. I was seeking this particular info
  for a very long time. Thank you and best of luck.

  Odpowiedz
 164. witam serdecznie, jestem pod ogromnym wrażeniem tego materiału. Bardzo proszę przekazać mi informację jak mogę uzyskać pana dzieło literackie

  Odpowiedz

 165. Maksymilian. Z

  17 grudnia 2014

  Witam!

  Panie Tadeuszu chciałbym Panu naprawdę gorąco podziękować. Żałuję że nie potrafię przekazać jak wielką radość Pańskie dzieło sprawiło mojej Lubej (to Ona hobbystycznie zajmuje się złotnictwem) a tym samym i mnie. Od roku szukała tej książki a ja objeździłem pół Polski w poszukiwaniu potencjalnych właścicieli żeby sprawić Jej tą przyjemność. Muszę przyznać że ów książka to istny rarytas.

  Raz jeszcze dziękuję i życzę szczęścia.

  Pozdrawiam
  Maksymilian

  Odpowiedz

 166. Kaja Kaszuba

  26 grudnia 2014

  Witam,
  czy jest jeszcze możliwość zakupu Pana książki w wersji papierowej lub elektronicznej?
  Pozdrawiam serdedznie

  Odpowiedz

 167. Alicja Brewińska

  12 lutego 2015

  Dzień dobry, jestem zainteresowana zakupem Pana książki, będę niezwykle wdzięczna za jakąkolwiek informację odnośnie możliwości jej zdobycia. Dziękuję bardzo i pozdrawiam. Alicja

  Odpowiedz

 168. Wojtek

  8 marca 2015

  Dzień dobry. Jestem zainteresowany zakupem Pana książki. Proszę o informację odnośnie możliwości zakupu. Pozdrawiam, Wojtek.

  Odpowiedz

 169. Ania.R.

  17 czerwca 2015

  Witam, jestem zainteresowana Pana książką, chciałabym ją zakupić. Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie
  Ania R.

  Odpowiedz

 170. maricel

  28 lipca 2015

  książka w formie elektronicznej,cena i forma opłaty bardzo proszę o odpowiedż

  Odpowiedz
 171. Witam, jestem zainteresowana Pana książką, proszę o kontakt.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Laura

  Odpowiedz
 172. Proszę o informacje dotyczące książki w formie elektronicznej. Jestem zainteresowana kupnem. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 173. Witam, rowniez jestem zainteresowany zakupieniem Panskiej ksiazki, prosze o kontakt na e-mail. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 174. Witam P.Dylak bym chciała się spytać pana gdzie mogę kupić te narzędzia może pan mi jakoś doradzić bo jestem studentem w szkole złotnika i potrzebuje te narzędzia mam szkoła narzędzia ale nie pomagają nam za bardzo czekam na odpowiedz dziekuje

  Odpowiedz
 175. Ja również jestem zainteresowana zakupieniem Pana książki. Interesuję się złotnictwem amatorsko, ale z ciekawości chciałam poszerzyć wiedzę, a widzę na Pańskim blogu, wiele przydatnych informacji. Pozdrawiam serdecznie,
  Joanna

  Odpowiedz

 176. Grzegorz

  22 stycznia 2016

  Witam!
  Poproszę o informacje dotyczące zakupu Pana kiążek w wersji elektronicznej
  pozdrawiam :)

  Odpowiedz
 177. Witam chciałabym w końcu zmienic swój zawód. Wiem, że kropla drąży skałę dlatego chciałabym zrobic pierwszy krok i zapozanac sie z Pana książką. Może mi Pan polecić która będzie dla mnie dobra. Oczywiście ksiązka w formie PDF nie jest problemem. Mam gdzie ja wydrukować. Czy ma Pan radę dla mnie – gdzie sie uczyć ?, jak pozyskać praktykę mając juz blizej do 40 stki niz do 20 stki? Jestem ze śląska.

  Odpowiedz
 178. Dzień dobry, chciałabym kupić książkę w wersji elektronicznej. Proszę o informacje i z góry dziękuję :-)

  Odpowiedz
 179. Witam ! Chciałabym kupić Pana książkę w wersji elektronicznej lub papierowej jeśli jest taka mozliwość. Proszę o informacje, dziękuję uprzejmie. Aneta

  Odpowiedz
 180. Witam, bardzo spodobał mi się materiał zamieszczony na Pana stronie, chciałabym zakupić dostęp do pełnej wersji książki.

  Odpowiedz
 181. Witam,z niecirpliwoscia czekam na te ksiazke jest Pan Wielkim Czlowiekiem prosze o info co ijak .z gory wielkie dzieki.

  Odpowiedz
 182. Jestem zainteresowany zakupem Pana książki. Poproszę o informacje

  Odpowiedz
 183. Dzień dobry, Ja również chciałabym zakupić Pana książkę w wersji elektronicznej bądź papierowej. Będę wdzięczna za informację.
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

 184. Agata Król

  2 stycznia 2017

  Witam serdecznie z wielką przyjemnością kupię Pana książkę w wersji papierowej lub elektronicznej. Proszę o szybki kontakt.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 185. Witam , chcialabym kupic ksiazki o zlotnictwie I jubilerstwie. Czy jest to mozliwe?

  Odpowiedz

 186. Krzysztof Kokot

  13 lutego 2017

  Witam Pana. Jestem zainteresowany kupnem książek ,,Złotnik, zawód jakich mało” oraz „ZŁOTNICTWO Podręcznik dla Złotników i Jubilerów”

  Odpowiedz

 187. Krzysztof Kokot

  13 lutego 2017

  Bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam

  Odpowiedz

 188. Zuzanna

  7 Maj 2017

  Witam, chciałabym kupić Pański podręcznik. Bardzo proszę o kontakt i pozdrawiam :)

  Odpowiedz
 189. Zuzanna
  Informacje jakie próbuję do pani wysłać na pani adres są zwracane przez pocztę.
  Proszę napisać do mnie bezpośrednio na mój adres
  Tadeusz943@o2.pl

  Odpowiedz

 190. Ewa Jurczyńska- Piątek

  11 października 2017

  Bardzo chciałabym nabyć Pana książki. Proszę o kontakt.

  Odpowiedz

 191. Sztachetka

  1 marca 2018

  Witam, jestem zainteresowana Pana książką „Złotnik – zawód jakich mało”
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 192. Jestem zainteresowany kupnem Pana ksiazki w jakielkolwiek formie ale najchetniej skan lub pdf. Chetnie zaplace jak za wersje drukowana. Interesuje mnie ,,Złotnik, zawód jakich mało” oraz „ZŁOTNICTWO Podręcznik dla Złotników i Jubilerów”. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

 193. Karolina

  30 stycznia 2019

  Jestem zainteresowana Pana książkami zarówno „Złotnik, zawód jakich mało” jak i „Złotnictwo. Podręcznik dla Złotników i Jubilerów” obojętnie w jakiej formie. Pozdrawiam

  Odpowiedz
1 Trackback For This Post
 1. cabinet stomatologic iasi

  …Recent Blogroll Additions…

  […]you made running a blog glance[…]…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: